Skip links

YEMEK KİTABI YAZILIMI

Restoranlar için Yemek Kitabı Yazılımı

Hem işletmenizin ihtiyaçlarına hem de müşterilerinizin taleplerine göre tarifler oluşturmak, saklamak ve organize etmek artık Qapera ile çok kolay.

Yemek Kitabı Yazılımı

Aç müşterileriniz harika yemeklerinizin tadına bakarken kapıların ardında, mutfakta nasıl bir sistemin döndüğünü bilmezler. Her bir yemek sofraya gelene kadar aslında uzun bir süreçten geçer. İşte bu durum bazen işletmeler için zorlu ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden, satın alma, envanter ve gıda maliyeti gibi detayların belirlenmesi için Yemek Kitabı Yazılımını ürettik. Kâr marjınızı sarsmayacak ve aynı zamanda müşterilerinizi de mutlu edecek bir menü oluşturmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Bu uygulama ile tüm tariflerinizi kolayca saklayabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı dostu tasarımı ile tarifleri istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz. Herhangi bir cihaz üzerinden de istediğiniz yemek tarifini başkaları ile paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız tariflerin altına gerekliyse alerjen uyarıları ekleyebilir veya vegan beslenenlere uygun olup olmadığını belirtebilirsiniz. Şefinizin yaptığı herhangi bir değişiklik otomatik bir şekilde sistemde gözükür. Böylece personeliniz ekstra çaba göstermeden tüm yeniliklerden haberdar olur.

Hazırladığınız yemek tarifleri koleksiyonunu çok sevdiniz ve keşke bir de basılı olarak elimde olsaydı diye iç geçirdiniz diyelim. Yazdırma seçeneği ile bu dileğinizi gerçekleştirmek hiç problem olmayacak.

Hızlı Bir Şekilde Doğru Menü Planlayın

Yemek Kitabı Yazılımı, doğru menü planlamasına yardımcı olur. Yani, restoranının maliyetleri ile ilgili daha iyi içgörüler elde edersiniz. Hangi öğelerin en brüt kârı sağladığı, hangi öğelerin ayarlanması ve hangilerinin menüden çıkarılması gerektiği gibi detayları bütüncül bir şekilde görebilirsiniz. Normalde saatlerinizi ayırıp toparlamanız gereken bu verilere çok daha hızlı bir şekilde gerçek zamanlı olarak ulaşırsınız.

Tüm etkili özelliklere ilaven uygulama, yiyecek maliyetiniz belirtilen eşiği aştığında sizi uyarır. Zaman içinde fiyatları takip eder ve malzemelerde beklenmedik fiyat değişikliği olmadığından emin olur. Bu sayede, her envanter eksiklerinin giderilmesi sırasında, her bileşenin fiyatını sürekli kontrol etmek zorunda kalmazsınız. 

Peki, siz de restoran operasyonlarında zamandan ve para tasarruf mu etmek istiyorsunuz?

Blogumuzdan

En Yeni Yazılarımıza Göz Atın

Restoranlar İçin Yüksek Kar, Yüksek Talep

Restoranlar İçin Yüksek Kar, Yüksek Talep

Restoranlar genellikle müşterilere yüksek kar marjına sahip yemekler sunarak kar elde etmeyi amaçlar. Ancak yüksek kar elde etmek için menüde talep gören yemeklerin de olması gereklidir.

Restoran Depo Yönetimi Nedir?

Restoran Depo Yönetimi Nedir?

Etkili bir restoran depo yönetimi, restoranınızın talebi karşılamak için gerekli envanteri sağlarken maliyetleri ve atıkları en aza indirmek için gereklidir. İşte etkili bir restoran depo yönetimi için bazı önemli uygulamalar:

Cost Controller Kimdir, Ne İş Yapar

Cost Controller Kimdir, Ne İş Yapar?

Restoran maliyet kontrol müdürleri, gıda hizmeti endüstrisinde kritik bir rol oynarlar. Temel sorumlulukları, bir restoranın finansal performansını izlemek ve yönetmektir; böylece restoran verimli ve karlı bir şekilde faaliyet gösterebilir. Bu makalede, bir restoran maliyet kontrol müdürünün görevlerini ve restoranın başarısındaki önemini inceleyeceğiz.

Serpme Kahvaltılarda İsrafın Durdurulması

Serpme Kahvaltılarda İsrafın Durdurulması

Restoranlarda sunulan serpme kahvaltılar, göz alıcı bir lezzet şöleni olarak masalara geliyor. Farklı peynir çeşitleri, taze sebzeler, zeytinler ve sıcacık ekmeklerle donatılmış bu kahvaltı sofraları, müşterilere keyifli bir başlangıç vaat ediyor.