Skip links

Ücretsiz Yemek Maliyeti Hesaplayıcısı

Ücretsiz Yemek Maliyeti Hesaplayıcısı

Hatasız bir şekilde gıda maliyetlerini kontrol etmek için gıda maliyetlerini etraflıca anlamak gerekir. Hiçbir işletmeci sorunlu maliyet hesaplamaları ile karşılaşmak istemez.

Malzemelerin maliyeti, işçilik ve genel giderler dahil olmak üzere gıda maliyetini etkileyebilecek birçok faktör var. Gıda maliyetleri üzerinde kontrol sahibi olmak için tüm bu faktörlere etkin bir şekilde hakim olmalısınız. Tedarikçiler ile daha iyi fiyatlar için pazarlık yapmalı, işçilik maliyetlerini azaltmak için üretim süreçlerini düzene sokmalı veya genel giderleri azaltmanın yollarını bulmalısınız. Maliyet tasarrufu fırsatlarını belirlemek ve fiyatların işletme için sürdürülebilir bir seviyede belirlenmesini sağlamak için gıda maliyetlerini düzenli olarak gözden geçirmek ve analiz etmek de önemlidir.

Oysa insanın onlarca hesap arasında kaybolması ve hata yapması çok normal. İşte bu yüzden bir gıda maliyeti hesaplayıcısı ile gıda maliyetlerinizi hızlı ve hatasız hesaplayabilirsiniz. Bu noktadan sonra geriye maliyetlerini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmek kalıyor. Örneğin, tedarikçiler ile daha iyi anlaşmalar yapabilir, üretim süreçlerinin verimliliğini artırabilir ve bütçenizi aşan maliyetleri azaltabilirsiniz.

Gıda Maliyeti Hesaplayıcı:

Dolar cinsinden başlangıç envanter​

Hafta başında sahip olduğunuz tüm malzemelerin ve fiziksel envanterin dolar değeri

Dolar cinsinden satın almalar

Hafta sonunda kalan stokunuzun dolar tutarı

Dolar cinsinden toplam gıda satışı

Haftalık brüt satışlarınız

Satılan Makın Maliyeti /COGS)=

Gıda Maliyeti Yüzdesi =

Gıda Maliyeti Yüzdesi Nasıl Hesaplanır?

Yiyecek maliyeti yüzdesi, içerik maliyeti ile tabak başına elde edilen gelir arasındaki orandır. Hangi menü öğelerinin en kârlı ve en masraflı olduğu bu orana bakılarak anlaşılabilir. Peki, bir restoran için doğru oran nedir? Tam veya hızlı hizmet veren restoranlar için en uygun ortalama yemek maliyeti yüzdesi yaklaşık yüzde 30'dur.

Adım 1: Belirli bir dönem içinde elinizde bulunan öğelerin dolar değerini belirleyen COGS, satılan malların maliyetini gösterir.

  • Ayın başında envanterinizde bulunan her şeyin değerini çıkarın (35,000 TL)
  • Malzeme, ekipman, alet satın alımları gibi bu ay yaptığınız masrafları çıkarın (5,000 TL)
  • Ay içinde biten envanter değerini çıkarın (30,000 TL)
Başlangıç envanteri 35,000 TL + Satın alımlar 5,000 TL - Ay sonu biten envanter 30,000 TL = 10,000 TL COGS

Adım 2: Bir menü öğesi için yüzde olarak elde edilen gelir yiyecek maliyet yüzdesini bulun.
  • COGS sonucunu (10,000 TL) o ay yapılan satışlara (20,000 TL) bölün.
  • 100 ile çarpın ve bu size %50'lik bir gıda maliyeti yüzdesi verir.
(COGS 10,000 TL / Toplam Satış 20,000 TL) = %50 Gıda Maliyeti Yüzdesi

Restoran Kâr Marjı ve Gıda Maliyeti Yüzdesi

Bir restoranın ne kadar ürettiğini veya kaybettiğini görmek için o restoranın kâr marjına ve maliyetere bakmak gerekir. Gıda maliyeti yüzdesi, bir yemeğin malzemelerinin gelir yüzdesi olarak ne kadara mâl olduğunu gösterir. Malzemelerin ve menü öğelerinin fiyatı her hafta dinamik olarak değiştiğinden, her yemeğin bireysel kâr marjını hesaplamak zaman kaybı olacaktır.

Brüt kâr, yemeği sattığınız fiyat ile satılan malların maliyeti arasındaki farktır.
Brüt kâr= Toplam Satışlar - Satılan Malın Maliyeti (COGS)

Net kâr, brüt kârdan maaşlar, kamu hizmetleri, kira ve ekipman gibi işletme giderleri çıkarılarak hesaplanır.
Net Kâr Marjı = (Gelir - Maliyet) / Gelir

Sektör Ortalamaları Neden Değişken?

Gıda maliyeti yüzdesi, hizmet verilen müşteri kitlesine ve yapılan işe göre değişir. Aynı malzeme ile toplu olarak yemek pişiren pizzacılar, yüzde 40/50'ye varan gıda maliyeti yüzdelerini görebilir. Buna karşılık menüsü farklı yemekleri içeren işletmeler, yüzde 10'luk gıda maliyeti yüzdesi görebilir. Restoranın konumdan personele kadar çok farklı değişken ile birlikte bu oranın sizin için bir başarı olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Elbette, her restorana uyan tek bir yüzdelik oran yok.

Neden Gıda Maliyeti Hesaplama Aracı Kullanmalısınız?

İnsan Hatasını Azaltın
Restoran işletmeciliği bütün mesai boyunca yoğun geçen bir meslektir. Bu yoğunluk arasında birkaç tane sayıyı yanlış girilme olasılığı yüksektir. Yanlış hesaplamalar yanlış kararlar almanıza da yol açabilir. Teknolojiden yararlanarak insan hatalarını elimine edebilirsiniz.

Envanter Sayımı Bir Gıda Maliyeti Hesaplaması Değildir
Envanter sayımı yapmak ile gıda maliyetini manuel olarak hesaplamak aynı anlama gelmez. Qapera'nın Envanter Yönetimi Yazılımı ile bu işi tek bir cihaz üzerinden otomatik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Maliyetlerin Değişkenliğini ve Mevsimsel Dalgalanmaları Öngörün
Tedarikçiler içerik fiyatlarını günlük olarak değiştirebilir. Her gün bu fiyat değişikliğini takip etmek zaman alan ve ekstra iş gerektiren bir sorumluluktur. Ayrıca bazı malzemeler her sezonda bulunmaz veya bulunsa bile pahalı olabilir. Oysa uygulamamız aracılığı ile fiyatları karşılaştırmalı olarak anlık görebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Maliyet Uyarıları Alın
Tedarikçiniz bir malzeme için sizden daha fazla ücret alındığında, yiyecek maliyet güncellemesi size otomatik olarak bunu bildirilir. İçerik fiyatları değiştiğinde sizi uyarır ve mevcut en doğru verilere erişebilmeniz için bir yemeğin maliyetini dinamik olarak yeniden hesaplar.

Zamandan Tasarruf Edin
Manuel olarak gıda maliyetini hesaplamak saatler alır. Qapera'nın uygulamasını kullanarak bu zamanı diğer işleriniz için kullanabilirsiniz.

Menü Kârlılık Hesaplamalarını Kolaylaştırın
Menüdeki her yemeğin maliyetini hesaplamanın ötesinde, menünüzdeki hangi öğelerin kârsız veya çok satan olduğunu da bilmeniz gerekir. Tüm bu süreci teknolojiyi kullanarak kolaylaştırabilirsiniz.

A'dan Z'ye Her Şeyi Hatasız ve Eksiksiz Hesaplayın
Manuel hesaplamalar yaparken, tuz ve şeker gibi önemsiz gözüken küçük detayları göz ardı etmek o an için normal gelebilir. Oysa maliyetlerin toplamı önemlidir. Uygulamaya her öğenin faturasını girerek toplam tutarları otomatik bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Gıda Maliyetlerini Düzenli Hesaplamanın Faydaları

Maliyetlerinizi Azaltabilirsiniz
Doğru bir gıda maliyet hesaplama aracı size her bir yemeğin gerçekten ne kadara mâl olduğunu gösterebilir. Bu raporlara göre siz de hangi öğenin maliyetinin azaltılmasının gerektiğini net bir şekilde görürsünüz.

Daha İyi Menü Öğeleri Oluşturabilirsiniz
Eğer bir et lokantası işletiyorsanız, en kaliteli etleri kullanmak için harcadığınız maliyet bir fast food dükkânı işleten restorandan daha yüksek olacaktır. Müşterilerinizin beklentilerini ve fiyatlarını bilmek, yeni potansiyel menü öğelerini değerlendirirken yardımcı olabilir. Bu nedenle, menüye ekleyeceğiniz öğelerin maliyetlerini belirlemek için bir yemek maliyeti hesaplayıcısı kullanarak, menü listenizle uyumlu olup olmadıklarını değerlendirin.

Verilere Dayalı Daha Akıllı Kararları Güvenle Alabilirsiniz
Bir gıda maliyeti aracı, restoranınızın genel kâr potansiyelini görmenizi sağlar. Bu araç sayesinde, mantıklı olmayan menü öğelerinden kaçınıp, daha fazla müşteri getiren (o kadar da kârlı olmayan) öğeleri tutabilirsiniz. Ne olursa olsun, doğru veriler size daha akıllı iş kararları almanıza yardımcı olacaktır.

Menünüzü Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Gıda maliyetlerinizi hesapladıktan sonra, yüksek çıkan malzeme maliyetleriniz için menünüzü güncellemeniz gerekiyor. Peki, bunu en etkili hangi yollardan gerçekleştirebilirsiniz?

Adım 1: Belirli bir dönem içinde elinizde bulunan öğelerin dolar değerini belirleyen COGS, satılan malların maliyetini gösterir.

  • Gıda tedarikçinizi arayın ve fiyatları görüşün.
  • Bahsedilen malzemeden daha az kullanın.
  • Alternatif, daha ucuz bir içerik bulun.
  • Menü fiyatını yükseltin.

En Kârlı Yiyecekleri Pazarlayın

Elbette, kârı artırmak için stratejik adımlar atılmalı. Sadece kaliteli yiyecekler sunarak değil aynı zamanda menüyü insan psikolojisine göre de tasarlamak suretiyle kârınızı artırabilirsiniz. Örneğin; "altın üçgen" metodolojisi ile en kârlı menü öğelerini menünün ortasında, sağ ve sol üst köşelerinde vurgulayın. İnsanlar bir menüyü açtıklarında ilk olarak bu noktalara bakar. Ayrıca en uygun maliyetli yemeklerinizi şefin spesiyalitesi olarak tanıtın ve bu yemekleri çekici hale getirmek için sürekli değiştirin. Garson personelinizin yalnızca günün spesiyallerini tanıtmasını değil, aynı zamanda diğer yüksek kârlı yemeklerinizi satma konusunda da bilgili olmasını sağlayın.

Restoranınızı otomatikleştirerek daha kârlı bir şekilde işletmeye hazır mısınız? Hemen şimdi